Kontakt do nas

Dopiero zaczynam poznawać temat

Świetnie, że jesteś na naszym blogu.

Poniżej przygotowaliśmy odpowiedzi na kilka pytań, które możesz sobie zadawać na tym pierwszym etapie. Przejdź do poszczególnych zakładek i zapoznaj się ze szczegółami.

Jeśli masz jakieś pytania napisz na waldek.zbik(at)przedsiebiorstwospoleczne.pl ((at) zastąp oczywiście @) lub skorzystaj z formularza kontaktowego.

Przedsiębiorstwo społeczne to firma, której celem jest rozwiązanie konkretnego problemu społecznego w oparciu o narzędzia rynkowe (np. działalność gospodarczą). Po wejściu w życie ustawy o ekonomii społecznej wyróżnić można dwa typy przedsiębiorstwa społecznego:

Czy przedsiębiorstwo społeczne to rozwiązanie dla Ciebie?

No cóż, wiemy, kto najczęściej zakłada firmy społeczne. Jeśli odnajdziesz się w tych grupach, to jest szansa, że faktycznie przedsiębiorstwo społeczne, to również rozwiązanie dobre dla Ciebie. Firmy społeczne zakładane są zwykle przez:

W każdym przypadku, by wystartować konieczne jest posiadanie pomysłu na biznes, który chcemy realizować. Więcej w temacie pomysłu na biznes znajdziesz w tym nagraniu (nasz live na Facebooku). 

Z kolei w tym wpisie na blogu znajdziesz informacje nt. korzyści z założenia firmy społecznej dla potencjalnych grup założycieli. 

Jeśli dalej masz wątpliwości, czy firma społeczna jest dla Ciebie, umów się na bezpłatną konsultację.

W przypadku przedsiębiorstw społecznych najczęściej pierwszym źródłem finansowania jest Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej (OWES). Jest to podmiot (lub konsorcjum podmiotów) specjalizujący się we wsparciu dla firm społecznych (posiadający akredytację Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej) i realizujący projekt finansowany ze środków unijnych. W każdym subregionie danego województwa działa jeden OWES (z reguły od 2 do 5 w każdym z województw).

Listę akredytowanych OWES znajdziesz tutaj

Polecam Ci też artykuły na poniższe tematy:

Gdy już zdecydujesz się na aktywność w przedsiębiorczości społecznej, czeka Cię wybór formy prawnej. To jedno z większych wyzwań i ważny etap, który może potem utrudnić lub ułatwić funkcjonowanie przedsiębiorstwa społecznego.

Warto tutaj podkreślić jedną rzecz. Naszym zdaniem nie ma „dobrych” i „złych” form prawnych. Są natomiast bardziej lub mniej dopasowane do Twojej sytuacji, potrzeb i możliwości działania.

Aby ułatwić Ci wybór formy prawnej przygotowaliśmy szereg artykułów na naszym blogu. Poniżej znajdziesz najważniejsze z nich:

Jeśli zastanawiasz się nad wyborem jednej z dwóch form prawnych, to polecam artykuły porównujące je ze sobą. Przykładowo:

Jeśli masz już wstępnie wybraną daną formę, prawną, to zachęcamy Cię jeszcze do przyjrzenia się szczegółom jej funkcjonowania. Pod poniższymi linkami znajdziesz wpisy na blogu dotyczące wybranych form prawnych:

Najczęściej nic tak nie inspiruje jak dobre przykłady. Dlatego na naszej stronie znajdziesz opisy przykładowych przedsiębiorstw społecznych. Nie są to podmioty, które w każdym aspekcie będą wzorem, ale realne przykłady, od których możemy się uczyć i wyciągać wnioski z ich doświadczeń.

Wybrane wpisy na blogu opisujące przykłady firm społecznych:

 

Wszystkie wpisy z przykładami przedsiębiorstw społecznych znajdziesz tutaj.

Jeśli chcesz otrzymać ode mnie (przez trzy dni) informacje dedykowane dla osób początkujących w temacie, to zapraszam Cię do udziału w tym mini kursie e-mail.

Po jego ukończeniu napiszę do Ciebie, gdy na blogu ukaże się nowy wpis lub będę miał coś ciekawego do powiedzenia w temacie przedsiębiorczości społecznej.

Zapraszamy 😊

Wpisy na blogu wybrane dla Ciebie

Produkty wybrane dla Ciebie

Skip to content