Kontynuujemy cykl prezentujący przedsiębiorstwa społeczne. Dzisiaj swoimi doświadczeniami podzieli się Edyta Karnas z Fundacji Przystań w naturze z Kielc.

Jak zrodził się pomysł na Wasze przedsiębiorstwo społeczne?

Pomysł na stworzenie w Kielcach wszechstronnej i przyjaznej przestrzeni dla rodzin z małymi dziećmi, w której jej użytkownicy będą mogli wzmacniać swoją więź z naturą, ale i otrzymać wsparcie w trudach rodzicielskiej codzienności kiełkował w głowie Kasi od kiedy w 2014 roku została mamą.

Zaś głęboka potrzeba stworzenia dla dzieci leśnego przedszkola, w którym toczy się spokojne, proste życie w bliskim kontakcie z naturą niczym w wielkiej rodzinie na odległej od cywilizacji wsi pojawiła się u Edyty bardzo spontanicznie, ale za to z taką siłą, której żadne przeciwności losu nie były w stanie powstrzymać.

W 2017r. dzięki przypadkowemu spotkaniu, wbrew zdrowemu rozsądkowi te dwa potencjały połączyły się w jeden i tak właśnie powstał pomysł na stworzenie w Kielcach Fundacji Przystań w Naturze.

Co oferuje firma społeczna i gdzie działa?

Fundacja prowadzi m.in. leśne przedszkole, a dokładniej dwa oddziały, do których uczęszczają obecnie 30 dzieci. Jest to maksimum naszych obecnych możliwości. Warto dodać, że w 2017 roku zaczynałyśmy z grupą liczącą 6 dzieci.

Na liście rezerwowej mamy obecnie 21 dzieci. Ponad połowa z nich gotowa jest dołączyć od nowego roku szkolnego, pozostałe osiągną gotowość przedszkolną w przyszłym roku. Zainteresowanie naszym przedszkolem jest spore, co można wnioskować po wciąż powiększającej się liście rezerwowej.

Każda z grup liczy 15 dzieci, do opieki zatrudniamy dwie nauczycielki wychowania przedszkolnego oraz dwie pomoce nauczyciela. Ponadto współpracujemy z psychologiem, fizjoterapeutą oraz logopedą.

Główny teren naszej działalności stanowi ogrodzona baza terenowa o powierzchni 2000m2 zlokalizowana w niedalekiej odległości od centrum Kielc, a jednocześnie w bezpośrednim sąsiedztwie lasu.

Ponadto dysponujemy lokalem o powierzchni 200m2, który jest w pełni wyposażony i dostosowany do higienicznych i bezpiecznych warunków przebywania dzieci.

A co to jest leśne przedszkole?

Jest to miejsce, w którym dzieci spędzają 80% czasu w ciągu roku bawiąc się i ucząc na świeżym powietrzu bez względu na porę roku. Dzięki temu mają niepowtarzalną szansę zbudowania bliskiej, głębokiej i osobistej relacji z naturą. Relacja ta stanowi podstawę harmonijnego rozwoju dziecka zgodnie z własnym rytmem i tempem.

Wartością kluczową w leśnych przedszkolach jest swobodna zabawa, którą przedkłada się ponad zajęcia dodatkowe oraz zabawy aranżowane przez dorosłych. Podstawa programowa MEN realizowana jest w sposób naturalny jako odpowiedź na ciekawość dzieci.

fot. Przystań w naturze

Zajęcia dodatkowe

Oprócz przedszkola prowadzimy również m.in. zajęcia dla dzieci w wieku 0-3 lata wraz z rodzicami. Zajęcia te mają formę cotygodniowych spotkań, które odbywają się w godzinach popołudniowych. W miesiącach zimowych spotykamy się w lokalu przedszkolnym, natomiast w miesiącach ciepłych w bazie terenowej.

Klub Dwultaka – bo tak nazywają się zajęcia – trwają półtorej godziny i składają się z trzech stałych modułów. Pierwszym elementem zajęć jest swobodna zabawa z użyciem przygotowanych pomocy, jest to czas na zaznajomienie się z przestrzenią, innymi dziećmi, rodziców z innymi rodzicami. W kolejnym etapie dzieci zaproszone są wraz z rodzicami do wspólnej zabawy. W tej części proponowane zajęcia ukierunkowane są na rozwijanie poszczególnych zmysłów: słuchu, dotyku, węchu, wzroku, równowagi. Ostatnia część zajęć to wspólny posiłek, podczas którego dzieci spożywają przekąski przyniesione z domu. Jest to ważny czas sprzyjający nauce dzielenia się, akceptowania odmienności, przyjmowania odmowy.

Klub dwulatka w Przystani w naturze

Jakie działania społeczne i / lub w zakresie reintegracji podejmujecie?

Jednym z ważnych celów naszej fundacji jest integracja społeczności lokalnej. Od początku naszej działalności organizowałyśmy różnego rodzaju pikniki rodzinne na łonie natury.

Jeszcze jako grupa inicjatywna pozyskałyśmy środki w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na organizację Kręgów Leśnych Rodzin. Były to kilkugodzinne spotkania w przyrodzie z udziałem zaproszonego gościa, który pomagał rodzinom budować ich więź z naturą poprzez zabawy, ciekawe fakty przyrodnicze, wspólne spożywanie posiłku przy ognisku.

Organizowałyśmy również pikniki w formie śniadań na trawie, które zawsze cieszyły się dużą popularnością wśród kieleckich rodzin.

Naszym najmłodszym dzieckiem, bo zapoczątkowanym w 2019 roku jest piknik z okazji Międzynarodowego Dnia Błota. Przy współpracy z Miejską Komendą Straży Pożarnej w Kielcach udało nam się wyprodukować bardzo dużo błota, które sprawiło wiele radości nie tylko małym, ale i dużym. W tym roku również planujemy podobną celebrację. Udział we wszystkich wyżej wymienionych wydarzeniach był bezpłatny.

Święto błota w Przystani w naturze
Święto błota w Przystani w naturze, fot. Przystań w naturze

Co się udało, a co nie i jak poradziliście sobie z trudnościami?


Po czasie uświadomiłyśmy sobie, że na etapie sporządzania pierwszego biznes planu przyjęłyśmy zbyt optymistyczne założenia dotyczące naszych możliwości przerobowych. Zakładałyśmy bardzo wiele symultanicznych działań i choć niektóre na pierwszy rzut oka wydawały się tzw. „krótką piłką”, za ich realizacją stała masa pracy (od pomysłu, przez promocję i realizację po ewaluację).

Do tego doszła konieczność przyswojenia masy wiedzy związanej z prowadzeniem organizacji pozarządowej, wydatkowaniem i rozliczaniem dotacji, zatrudnianiem pracowników oraz pełną księgowością.

Niestety w przypadku dwóch ostatnich dziedzin nie miałyśmy praktycznie żadnego wsparcia ze strony biura rachunkowego, więc trudności były tym większe.

Z perspektywy czasu mogę stwierdzić, że gdybyśmy miały teraz zaczynać od początku rozłożyłybyśmy nasze działania bardziej w czasie, z podziałem na etapy uwzględniające strategiczne źródła dochodu i ich rozwój w pierwszej kolejności.

Plany na przyszłość

W nadchodzącym roku szkolnym planujemy uruchomienie leśnej szkoły podstawowej. Taka decyzja podyktowana jest dużym zapotrzebowaniem na powstanie tego typu placówki zgłaszanym przez rodziców dzieci uczęszczających do leśnego przedszkola, a także wnikliwą obserwacją rynku.

W tej chwili, tzn. wiosną 2020 nasze przedszkole osiągnęło założenia, które były planowane dopiero na wiosnę 2021, tzn. uruchomiło i zapełniło drugą grupę przedszkolną – obecnie z naszych usług korzysta 30 dzieci.

Biorąc pod uwagę duże zainteresowanie przedszkolem oraz brak w Kielcach placówki, która mogłaby kontynuować edukację leśną na poziomie szkoły podstawowej, naturalnym staje się pomysł utworzenia szkoły.

Krótka rada

  1. Prowadząc przedsiębiorstwo społeczne w formie fundacji, pamiętaj że kompetentna księgowa / księgowy mająca/y doświadczenie w prowadzeniu organizacji pozarządowych to połowa sukcesu. Na tym nie warto oszczędzać.
  2. Metoda małych kroczków szczególnie w początkowej fazie rozwoju przedsiębiorstwa sprzyja rozwojowi, pozwala skupić się na najważniejszych sprawach i chroni przed szybkim wypaleniem.
  3. Jeżeli uda Ci się uzyskać większą dotację koniecznie załóż sobie do jej obsługi osobny rachunek bankowy. Oszczędzi Ci to ogromną ilość czasu i nerwów.

Jeśli chesz też przedstawić swoją firmę społeczną, to zapraszam do kontaktu.

5/5 - (2 votes)

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *