Prowadzę firmę społeczną

Świetnie, że jesteś na naszym blogu 🙂 

 Gdy prowadzisz już przedsiębiorstwo społeczne, to pewnie zdajesz sobie sprawę, że w niektórych obszarach jest ono podobne do zwykłej firmy (np. pozyskiwanie klientów, zarządzanie finansami). W innych z kolei mocno rysuje się specyfika przedsiębiorstwa społecznego (np. reintegracja społeczna i zawodowa osób defaworyzowanych, demokratyczne zarządzanie).
 
Poniżej wyodrębniliśmy te aspekty, które mogą Cię zainteresować. W poszczególnych zakładkach znajdziesz więcej informacji.

Przedsiębiorstwo społeczne, jak każda inna firma, działa na rynku, musi pozyskiwać klientów. I to ostatecznie klienci decydują o sukcesie lub porażce firmy społecznej.

Poniżej znajdziesz kilka artykułów, które dotyczą spraw biznesowych:

Pożytek publiczny to działalność społecznie użyteczna (czyli przydatna z punktu widzenia ogółu osób, a nie dla realizacji celów prywatnych) prowadzona w tzw. sferze zadań publicznych. Może ją prowadzić większość form prawnych przedsiębiorstw społecznych, w tym fundacje, stowarzyszenia, spółki z o.o. non profit, czy też spółdzielnie socjalne.

W tym temacie polecamy dwa wpisy na blogu:

Pełnienie funkcji w zarządzie przedsiębiorstwa społecznego związane jest z odpowiedzialnością. Nie są to rozwiązania specyficzne dla firm społecznych, ale wynikają z przepisów ogólnie obowiązujących (np. odpowiedzialność za niezapłacone podatki) lub specyficznych dla danej formy prawnej (np. odpowiedzialność za zobowiązania cywilne w spółce z o.o.).

W temacie odpowiedzialność członków zarządu przygotowaliśmy trzy wpisy na blogu (są to zapisy rozmów z radcą prawnym Piotrem Jarosem):

Każda forma prawna ma swoją specyfikę. Niestety nie jesteśmy w stanie opisać na blogu każdego jej aspektu, ale przygotowaliśmy kursy online dedykowane dla poszczególnych form prawnych:

W temacie spółdzielni socjalnej polecamy też naszego drugiego bloga.

Wpisy na blogu wybrane dla Ciebie

Produkty wybrane dla Ciebie

Skip to content