Jedną z ważnych ról doradców OWES jest pomoc grupie inicjatywnej w doborze formy prawnej. To jedno z ważniejszych wyzwań, jakie czeka na inicjatorów na początku drogi. Jest to też istotny etap, który może potem utrudnić lub ułatwić funkcjonowanie przedsiębiorstwa społecznego.
Warto tutaj podkreślić jedną rzecz. Naszym zdaniem nie ma „dobrych” i „złych” form prawnych. Są natomiast bardziej lub mniej dopasowane do sytuacji, potrzeb i możliwości działania inicjatorów.
Aby ułatwić dobór formy prawnej przygotowaliśmy szereg artykułów na naszym blogu. Poniżej znajdziesz najważniejsze z nich:
- Forma prawna przedsiębiorstwa społecznego. Co wybrać?
- Forma prawna przedsiębiorstwa społecznego. Co wybrać? cz. 2
- Forma prawna przedsiębiorstwa społecznego. Co wybrać? cz. 3 – 10 pytań, które warto sobie zadać
Jeśli inicjatorzy zastanawiają się nad wyborem jednej z dwóch form prawnych, to polecamy artykuły porównujące je ze sobą. Przykładowo:
Jeśli chcesz poznać szczegóły dot. wybranej formy prawnej, to zachęcamy też do przyjrzenia się szczegółom jej funkcjonowania. Pod poniższymi linkami znajdziesz wpisy na blogu dotyczące wybranych form prawnych:
- spółdzielnia socjalna (tutaj przekierowujemy do naszego drugiego bloga poświęconego spółdzielni socjalnej),
- spółka z o.o. non profit,
- fundacja,
- stowarzyszenie.
W tym temacie polecamy ten wpis na blogu.
Jakiś czas temu rozmawialiśmy z osobami badającymi ekonomię społeczną, w tym działania OWESów. Zapis tej rozmowy znajdziesz tutaj.
Wśród rozwiązań, które polecamy znajdują się:
- pakiety rzeczowego lub finansowego wsparcia bez kontekstu tworzenia miejsc pracy, może to być np. wsparcie dla młodych organizacji pozarządowych lub organizacji, które rozpoczną działalność – takie wsparcie będzie bardzo wartościowe dla organizacji, a przy okazji może też pomóc zrealizować wskaźniki,
- elastyczne ścieżki wsparcia – to, z czego korzysta grupa inicjatywna, czy organizacja powinno być dopasowane do jej potrzeb, jest to trudne do zrobienia, gdy ktoś na sztywno w projekcie przewiduje obowiązkowe szkolenia i doradztwo; przykładowo naszym zdaniem nie są niezbędne obowiązkowe sześciodniowe szkolenia ze spółdzielczości socjalnej dla pracowników w spółdzielni socjalnej osób prawnych (w przypadku członków zarządu wygląda to już inaczej, ale naprawdę pracownicy nie potrzebują wiedzieć wszystkiego),
- dążenie do rynkowej weryfikacji pomysłów – OWESy udzielają wsparcia finansowego na stworzenie miejsca pracy w firmach społecznych na podstawie biznes planu; jak wiadomo papier przyjmie wszystko, dlatego warto dążyć do rynkowej weryfikacji pomysłów, a nie tylko do ładnego i wyczerpującego opisu w biznes planie; co to może oznaczać w praktyce? Np. weryfikację, czy inicjatorzy sprzedali już kiedyś na rynku to, co zamierzają sprzedawać w ramach firmy społecznej?
- kursy online – wydaje się, że umiejętne połączenie szkoleń online ze szkoleniami stacjonarnymi, to najlepsze i najbardziej efektywne rozwiązanie; zaletą kursów online jest to, że mogą wystartować nawet dla jednej osoby i można się z nich uczyć w dowolnym momencie dnia (np. osoby pracujące nie muszą brać urlopów); wbudowanie takich kursów w ścieżkę wsparcia może być również efektywne kosztowo (zwłaszcza przy małych grupach); jeśli poprzedzi się je lub zakończy szkoleniem stacjonarnym, to połączymy korzyści z nauki online z nauką stacjonarną; sprawdź naszą ofertę kursów online.
Wpisy na blogu wybrane dla Ciebie
W lutym 2022 roku znaleźliśmy się w nowej rzeczywistości. Konflikt zbrojny w Ukrainie to wyzwanie również dla podmiotów...
Dotychczas za proces nadania statusu przedsiębiorstwa społecznego odpowiadały ośrodki wsparcia ekonomii społecznej (OWES) we współpracy z regionalnymi ośrodki...
Wiele organizacji non profit interesuje się dotacjami na rozwój w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Konkurs wystartował 17 stycznia...