Kontakt do nas

Pracuję w OWES

Świetnie, że jesteś na naszym blogu 🙂
Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka tematów, które mogą Cię zainteresować. Przejdź do odpowiedniej zakładki poniżej.

Pracownicy OWES bardzo często pomagają wybierać formę prawną przedsiębiorstwa społecznego. To jedno z większych wyzwań i ważny etap, który może potem utrudnić lub ułatwić funkcjonowanie przedsiębiorstwa społecznego.

Warto tutaj podkreślić jedną rzecz. Naszym zdaniem nie ma „dobrych” i „złych” form prawnych. Są natomiast bardziej lub mniej dopasowane do sytuacji, potrzeb i możliwości działania danej grupy inicjatywnej.

Aby ułatwić Ci pracę w zakresie doboru formy prawnej przygotowaliśmy szereg artykułów na naszym blogu. Poniżej znajdziesz najważniejsze z nich:

Jeśli w grę wchodzi wybór jednej z dwóch form prawnych, to polecamy artykuły porównujące je ze sobą. Przykładowo:

Jeśli dana forma prawna została wstępnie wybrana, to zachęcamy Cię do polecenia Twoim klientom szczegółów dot. funkcjonowania. Pod poniższymi linkami znajdziesz wpisy na blogu dotyczące wybranych form prawnych:

W tym temacie polecamy ten wpis na blogu.

Jakiś czas temu rozmawialiśmy z osobami badającymi ekonomię społeczną, w tym działania OWESów. Zapis tej rozmowy znajdziesz tutaj.

Wśród rozwiązań, które polecamy znajdują się:

  • pakiety rzeczowego lub finansowego wsparcia bez kontekstu tworzenia miejsc pracy, może to być np. wsparcie dla młodych organizacji pozarządowych lub organizacji, które rozpoczną działalność – takie wsparcie będzie bardzo wartościowe dla organizacji, a przy okazji może też pomóc zrealizować wskaźniki,
  • elastyczne ścieżki wsparcia – to, z czego korzysta grupa inicjatywna, czy organizacja powinno być dopasowane do jej potrzeb, jest to trudne do zrobienia, gdy ktoś na sztywno w projekcie przewiduje obowiązkowe szkolenia i doradztwo; przykładowo naszym zdaniem nie są niezbędne obowiązkowe sześciodniowe szkolenia ze spółdzielczości socjalnej dla pracowników w spółdzielni socjalnej osób prawnych (w przypadku członków zarządu wygląda to już inaczej, ale naprawdę pracownicy nie potrzebują wiedzieć wszystkiego),
  • dążenie do rynkowej weryfikacji pomysłów – OWESy udzielają wsparcia finansowego na stworzenie miejsca pracy w firmach społecznych na podstawie biznes planu; jak wiadomo papier przyjmie wszystko, dlatego warto dążyć do rynkowej weryfikacji pomysłów, a nie tylko do ładnego i wyczerpującego opisu w biznes planie; co to może oznaczać w praktyce? Np. weryfikację, czy inicjatorzy sprzedali już kiedyś na rynku to, co zamierzają sprzedawać w ramach firmy społecznej?
  • kursy online – wydaje się, że umiejętne połączenie szkoleń online ze szkoleniami stacjonarnymi, to najlepsze i najbardziej efektywne rozwiązanie; zaletą kursów online jest to, że mogą wystartować nawet dla jednej osoby i można się z nich uczyć w dowolnym momencie dnia (np. osoby pracujące nie muszą brać urlopów); wbudowanie takich kursów w ścieżkę wsparcia może być również efektywne kosztowo (zwłaszcza przy małych grupach); jeśli poprzedzi się je lub zakończy szkoleniem stacjonarnym, to połączymy korzyści z nauki online z nauką stacjonarną; sprawdź naszą ofertę kursów online.

Wpisy na blogu wybrane dla Ciebie

Produkty wybrane dla Ciebie

Skip to content