Kiedy już wiesz, że chcesz powołać fundację czy też spółkę z o.o. non profit to w głowie pojawia się kolejne pytanie: czy zrobić to samodzielnie, czy też zlecić cały proces na zewnątrz? W tym wpisie przeanalizujemy zalety i wady obu podejść, aby ułatwić podjęcie decyzji i zrozumieć, które rozwiązanie może być bardziej efektywne w Twojej sytuacji.
Spis treści
ToggleWideo dla osób, które wolą oglądać
Przygotowany wpis jest streszczeniem webinaru, który udostępniliśmy na naszym kanale na YouTube. Jeżeli wolisz obejrzeć nagranie to możesz to zrobić poniżej.
Droga, którą trzeba przebyć
To, co jest istotne na początku to świadomość, że czeka Cię pewna droga do przebycia. Początek tej drogi to moment, w którym wiesz już, że chcesz założyć podmiot non profit.
Zapytasz, dokąd zmierzamy?
Mamy dojść do punktu, w którym będziemy mieli podmiot non profit
- z wypełnionymi wszystkimi formalnościami,
- spersonalizowanym statutem i
- który będzie mógł rozpocząć swoją działalność „pełną parą”, realizując przy tym cele założycieli.
Zakładanie podmiotu samodzielnie
Pierwszym wariantem, któremu chcemy się przyjrzeć to założenie podmiotu non profit samodzielnie. Zwróćmy uwagę na wady i zalety takiego podejścia do tematu.
Korzyści z samodzielnego zakładania
Gdy samodzielnie przystępujemy do zakładania takiego podmiotu, to napotykamy przy tym na naszej drodze kilka korzyści dla nas samych:
- wiedza i umiejętności – podczas procesu zakładania zdobywamy umiejętności i wiedzę, które przydadzą się w późniejszym prowadzeniu podmiotu (np. wypełnienie wniosku w PRS, zgłoszenie w CRBR, czy NIP-8),
- pełna kontrola – sami wyznaczamy tempo czynności, czyli sami decydujemy w jakim tempie to wszystko będzie przebiegać; dosłownie „wszystko jest w naszych rękach”; samodzielnie rozpoczynamy i kończymy każdą czynność związaną z zakładaniem podmiotu non profit (pamiętać należy, że też nie na wszystko mamy wpływ np. nie mamy wpływu na to jak długo sąd będzie rozpatrywał nasz wniosek),
- oszczędność pieniędzy – decydując się na samodzielne założenie podmiotu, oszczędzamy przy tym fundusze, które musielibyśmy przeznaczyć na opłacenie usługi wsparcia nas w tym procesie.
Jeśli jesteś na etapie, w którym zastanawiasz się, czy podmiot non profit (np. fundacja, czy spółka z o.o. non profit) jest dla Ciebie, to polecamy Ci nasz kurs online: „Czy sektor non profit, to coś dla Ciebie?”.
Wady zakładania samodzielnie
Musimy mieć na uwadze, że samodzielne zakładanie takiego podmiotu wiąże się z wyzwaniami.
Przyjrzyjmy się zatem wadom takiego sposobu działania:
- czas – samodzielne zakładanie fundacji czy spółki z o.o. non profit wymaga poświęcenia sporej ilości czasu na zrozumienie przepisów, wypełnienie dokumentacji oraz skompletowanie niezbędnych załączników; musimy poświęcić sporo czasu na naukę i zdobycie nowych umiejętności,
- źródła informacji – możemy wspomóc swoje działania poprzez konsultacje ze specjalistami, którzy podzielą się z nami swoim doświadczeniem i nieco nas ukierunkują; jednakże pojawia się tu znowu konieczność wygospodarowania czasu na tego typu konsultacje, na znalezienie odpowiedniego źródła informacji – płatne lub bezpłatne.
- inne obowiązki – należy wziąć pod uwagę fakt, że jeśli mamy inne obowiązki / zadania do wykonania, to mogą mieć wpływ na opóźnienia w założeniu podmiotu; tu znowu podkreślić należy brak czasu na dodatkowe czynności.
Decydując się na samodzielne założenie podmiotu non profit, warto zainwestować swój czas i środki w działania edukacyjne. Poniżej znajdziesz nasze kursy online, które dedykowane są dla osób początkujących, które wybrały już formę prawną, w której chcą działać.
Zlecenie założenia podmiotu w całości na zewnątrz
Przeanalizujemy teraz zalety i wady zlecenia całego procesu zakładania na zewnątrz.
Zalety zlecenia całości na zewnątrz
Jest tutaj kilka spraw wartych uwagi.
Czas
Podstawową zaletą dot. zlecania całości na zewnątrz jest uwolniony czas i w miarę wolna głowa – w tym sensie, że cały proces nie spoczywa na naszych barkach, tylko przerzuciliśmy go na podmiot / osobę, która wzięła za niego odpowiedzialność i na nasze zlecenie go prowadzi.
Należy pamiętać, że to nie jest tak, że ktoś zrobi za nas wszystko, tutaj jest potrzebna:
- współpraca,
- częste konsultacje,
- uzgadniania szeregu spraw i szczegółów chociażby w kontekście chociażby statutu.
Tylko Ty wiesz jak chcesz to poukładać. Zadaniem osoby, która z Tobą pracuje jest pozyskanie informacji nt. Twoich:
- potrzeb
- oczekiwań
- zamysłu, jak tę strukturę nowej organizacji chcecie zbudować.
Porównanie Twojego zaangażowania czasowego w wariancie zakładania podmiotu non profit samodzielnie i przy zleceniu na zewnątrz przedstawiliśmy na poniższej infografice. Uwzględniliśmy tutaj również wariant, w którym prowadzisz proces samodzielnie, ale korzystasz przy tym z doradztwa.
Minimalizacja ryzyka błędów
Profesjonalne firmy zajmujące się zakładaniem podmiotów non profit mają doświadczenie w obsłudze takich procesów, co redukuje ryzyko błędów formalnych czy nieścisłości w dokumentacji. Źle wypełnione dokumenty mogą opóźnić proces rejestracji.
Dostęp do specjalistycznej wiedzy
Decydując się zlecić ten proces firmie zewnętrznej / osobie zyskujemy oparcie się na wiedzy ekspertów, co przekłada się na efektywną naukę kluczowych spraw.
Dla przykładu budując statut wspólnie z ekspertem:
- rozmawiamy,
- zastanawiamy się,
- szukamy wariantów, wiemy więc skąd się pewne rozwiązania wzięły się w tym statucie.
Dlatego można powiedzieć, że ta nauka w tym aspekcie jest bardziej skuteczna.
Wiele firm oferujących pomoc w zakładaniu podmiotów non profit świadczy również dodatkowe usługi po rejestracji, takie jak doradztwo, mentoring, czy wsparcie w pozyskiwaniu środków. Pozwala to na sprawniejsze prowadzenie działalności i daje pewność, że organizacja będzie działać zgodnie z przepisami na każdym etapie swojej działalności.
Upewnij się czy to na pewno to…
W naszym przypadku dodatkową zaletą jest jeszcze fakt, że zanim zaczniemy zakładać docelową działalność, to zawsze upewniamy się czy wybrana forma prawna jest tą odpowiednia, czyli czy dana forma prawna pasuje do Twoich oczekiwań, preferencji i potrzeb.
Wady zakładania zlecając na zewnątrz
Chociaż zlecenie założenia podmiotu non profit na zewnątrz przynosi wiele korzyści, takich jak oszczędność czasu i profesjonalne wsparcie, to warto rozważyć potencjalne wady związane m.in. z kosztami i innymi problemami.
Koszty
Zlecenie założenia fundacji lub spółki z o.o. non profit profesjonalnej firmie wiąże się z dodatkowymi kosztami. Koniecznością jest staranny wybór wykonawcy procesu. Musimy się rozejrzeć na rynku, porównać te propozycje i podjąć decyzję, która będzie dla nas najlepsza.
Koszt zlecenia całości na zewnątrz dla osób lub organizacji o małym budżecie może być istotną barierą.
Brak nabycia wiedzy i umiejętności w niektórych aspektach
Decydując się na zlecenie całości procesu na zewnątrz nie zdobędziesz pewnych umiejętności. Mam tutaj na myśli np. umiejętności wypełnienia wniosku w Portalu Rejestrów Sądowych, wypełnienia zgłoszenia do CRBR, czy NIP-8. Może to być wadą na dalszych etapach prowadzenia działalności. Samodzielne przejście przez procedury daje cenną wiedzę i doświadczenie, które mogą być przydatne w przyszłości, np. podczas wprowadzania zmian w organizacji. Przykładowo zmieniając adres podmiotu musimy zgłosić tę zmianę w KRS i CRBR.
Tym samym, jeśli ktoś na etapie zakładania podmiotu wszystko zrobi za nas, to potem, jeśli będziemy chcieli dokonać jakichś zmian, to po prostu będziemy musieli się tego nauczyć (alternatywnie również w przyszłości możemy zlecić takie działanie na zewnątrz).
Ryzyko wyboru niewłaściwej firmy
Istnieje ryzyko wyboru firmy, która nie posiada wystarczającego doświadczenia, co może prowadzić do opóźnień, błędów w dokumentach czy problemów z późniejszą działalnością organizacji. Należy dokładnie sprawdzić reputację i kompetencje firmy, co może wymagać dodatkowego wysiłku.
Warto także upewnić się, że zlecając cały proces na zewnątrz doradcy poświecą nam wystarczającą ilość czasu, by zrozumieć naszą sytuację, potrzeby i cele. Przełoży się to potem na przygotowanie spersonalizowanego statutu czy umowy spółki.
Jak to wygląda u nas?
Jeśli rozważasz zlecenie założenia podmiotu na zewnątrz, to oczywiście zachęcamy do kontaktu.
Mamy dokładnie przemyślane wszystkie kroki tego procesu, przygotowane standardy i instrukcje, które gwarantują jakość tych usług.
Oferujemy pełną obsługę od momentu koncepcji, przez formalny proces rejestracji, aż po wsparcie w pierwszych krokach działalności.
Dzięki naszemu doświadczeniu i zaangażowaniu proces zakładania podmiotu non profit przebiega sprawnie i bez zbędnych komplikacji, a Ty możesz skupić się na realizacji misji organizacji.
Czy jest droga pośrednia?
Oczywiście założenie w pełni samodzielne lub zlecenie procesu w całości, to nie jedyne możliwości.
Wariantem pośrednim jest samodzielne zakładanie, ale korzystanie z doradztwa na wszystkich lub wybranych etapach tego procesu. Sam wówczas zdecydujesz, co jest dla Ciebie największym wyzwaniem i w czym potrzebne będzie wsparcie.
W takiej sytuacji warto jednak poświecić trochę czasu na zdobycie wiedzy nt. specyfiki fundacji, czy spółki z o.o. non profit. Oczywiście pomocne mogą być w tym nasze kursy online:
W kilku słowach – podsumowanie na koniec…
Podsumowując zakładanie fundacji lub spółki z o.o. non profit to proces wymagający czasu, wiedzy i umiejętności. Zlecenie tego zadania profesjonalnej firmie może przynieść wiele korzyści, takich jak oszczędność czasu, pewność prawidłowości formalnej oraz dostęp do specjalistycznej wiedzy. Zewnętrzne wsparcie minimalizuje ryzyko błędów i przyspiesza proces rejestracji, jednak wiąże się również z kosztami oraz mniejszą kontrolą nad przebiegiem poszczególnych etapów.
Zakładanie fundacji lub spółki z o.o. non profit samodzielnie to opcja, która pozwala na pełną kontrolę nad każdym etapem procesu, zdobycie cennej wiedzy prawnej i oszczędność na kosztach zewnętrznej obsługi. Dla osób, które mają czas i chęć zagłębienia się w przepisy oraz formalności, może to być wartościowe doświadczenie. Jednak samodzielna rejestracja wiąże się także z wyzwaniami – czasochłonnością, ryzykiem popełnienia błędów formalnych i koniecznością śledzenia zmian w przepisach.
Decyzja o wyborze odpowiedniej ścieżki zależy tylko od Ciebie. Jeśli jednak chcesz porozmawiać z nami o Twojej specyficznej sytuacji, to zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej konsultacji.