Dzisiaj zapraszam do poznania kolejnego przykładu przedsiębiorstwa społecznego, tym razm prowadzonego w formie spółdzielni socjalnej.
Spis treści
ToggleJak zrodził się pomysł na Wasze przedsiębiorstwo społeczne?
Spółdzielnia Socjalna Tropem Przychody powstała w kwietniu 2013 roku jako odpowiedź na problem z wyjazdem młodych instruktorów harcerskich z Kielc. Chcieliśmy znaleźć miejsce na ziemi, dla tych, którzy do tej pory nie mogli odnaleźć go samodzielnie. Spółdzielnia działa nieprzerwanie oraz pozwala na odnalezienie swojego miejsca pracy osobom, które dzięki wparciu spółdzielni wychodzą z kręgu osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.
Nasz Zespół budują ludzie, którzy aktywnie działają z młodzieżą – czynni instruktorzy harcerscy, członkowie stowarzyszeń, wychowawcy i kierownicy dziesiątek wypoczynków. Po prostu pewnego dnia pomyśleliśmy – kto jeśli nie my?
Co oferuje i gdzie działa?
W ciągu naszej kilkuletniej działalności udało nam się zorganizować już setki wydarzeń, podczas, których naturalnie promujemy Ekonomię Społeczną, gdyż często padają pytania – a co to jest w ogóle ta spółdzielnia socjalna? Nasi wychowawcy realizują również obozy wypoczynkowo – profilaktyczne dla dzieci z rodzin posiadających trudności wychowawcze, w tym dla dzieci z placówek opiekuńczych i domów dziecka. Jesteśmy realizatorem szeregu Gier Miejskich dla kilkudziesięciu Klientów, w tym również realizatorem Gier dla osób niepełnosprawnych realizowanych na zlecenie Świętokrzyskiego Zespołu Regionalnej Koalicji na rzecz Zdrowia Psychicznego. Współpracujemy również z Regionalnymi Ośrodkami Polityki Społecznej, Urzędami miast, wojewódzkimi, marszałkowskimi – realizując działania na każdym szczeblu (również ministerialnym).
Nasze realizacje odbywają się głównie na terenie województwa świętokrzyskiego, ale żadna odległość nie jest dla nas problemem.
W naszej ofercie znajdują się wycieczki szkolne o różnej długości – najczęściej wycieczki jednodniowe realizowane są wczesną jesienią, zaś wycieczki 3 – 5 dniowe zwykle odbywają się w okresie kwiecień – czerwiec. Jednakże dla chętnych grup nie ma problemu – jesteśmy w stanie zrealizować każdą wycieczkę, w każdym terminie 🙂
W skrócie zajmujemy się turystyką i rekreacją grupową, na najwyższym możliwym poziomie – zaufały nam nie tylko przedszkola i szkoły, ale i ogromne korporacje, tworzące wydarzenia dla setek pracowników.
Przykładowe zdjęcia z realizacji:
Źródło: Tropem Przygody.
Jakie działania społeczne i / lub w zakresie reintegracji podejmujecie?
Spółdzielnia Socjalna Tropem Przygody pozwala na odnalezienie swojego miejsca pracy osobom, które dzięki wparciu spółdzielni wychodzą z kręgu osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. W dużej mierze dajemy części młodych osób pierwsze doświadczenia na rynku pracy, z racji skróconego dystansu też mogąc im wszystko wyjaśnić, przygotować. Tu nie ma „szefa” – są przyjaciele. Z przyjemnością tłumaczymy różnicę między brutto a netto oraz jakie są skutki poszczególnych wyborów. Dużo osób jest nam za to bardzo wdzięcznych. Pozwalamy też naszym pracownikom odkryć ich własną wartość – oczywiście przy tym w pełni ją szanując.
Podczas organizowanych przez nas wizyt studyjnych promujemy lokalne podmioty ekonomii społecznej pokazując ich historię oraz sposób funkcjonowania. Praktycznie zawsze wiąże się to z korzystaniem z usług spółdzielni socjalnych, czy też zakładów aktywności zawodowej. Realizując wycieczki szkolne, też wyszukujemy ciekawe podmioty, które najzwyczajniej w świecie jesteśmy w stanie wesprzeć zamówieniem usługi.
W roku 2019 zrealizowaliśmy obozy dla dzieci i młodzieży z domów dziecka i placówek wsparcia (około 500 uczestników). Standardem jest realizacja obozów dla dzieci z rodzin z trudnościami wychowawczymi – nam po prostu jest łatwiej trafić do tych dzieci i przejść z nimi przez problemy, które ich dotykają.
Realizujemy również dwa projekty:
- “POZA-formalni!”, a dokładniej: “POZA-formalni!” – Projekt Obywatelskiego Zwiększenia Aktywności Pozarządowej z zastosowaniem elementów edukacji pozaformalnej jest projektem wychodzącym naprzeciw niskiemu zaangażowaniu społecznemu wśród młodzieży w oparciu o ciekawe rozwiązania jakimi są quizy wiedzy, warsztaty, gry miejskie czy wizyty studyjne – w projekcie bierze udział łącznie 150 uczestników, podzielonych na 10 grup (w każdej grupie znajduje się 15 uczniów). W ramach projektu udało się przeprowadzić kilkadziesiąt godzin szkolenia oraz póki co – jedną edycję quizu wiedzy, który zrealizowany został w oparciu o technologię bezprzewodową i naszą autorską aplikację quizową. Poniżej zdjęcia z zajęć w ramach projektu (źródło: Tropem Przygody).
- „Efekt – dostępność i rozwój usług społecznych w Kielcach” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020, podczas którego realizujemy wyjazdy letnie i zimowe dla uczestników projektu, starając się aby czas spędzony na wyjazdach, był nie tylko czasem zabawy i relaksu, ale też czasem poświęconym na podnoszenie wiedzy, umiejętności oraz kształtowanie nowych kompetencji. Dzieje się tak przy wsparciu doświadczonej kadry i stosowaniu ciekawych form takich jak gry terenowe, czy zajęcia rozbudzające świadomość – nie bez kozery realizowany program nazwaliśmy „Akademią Świadomego Lidera”.
Co się udało, a co nie i jak poradziliście sobie z trudnościami?
Gdyby okazało się, że rozpoczynamy od zera, mając to doświadczenie, które mamy teraz – wiele zrobilibyśmy inaczej. Na pewno dla mikroprzedsiębiorców ważna jest minimalizacja kosztów stałych – wybitnie korzystnie jest mieć szeroki portfel Klientów i realizowanych dla nich usług. Na pewno pomaga posiadanie zleceń o charakterze stałym / abonamentowym.
Trudności zawsze pokonywaliśmy wspólnie, w oparciu również o zarząd, który stawał w pierwszej linii w razie jakichkolwiek problemów. Tak naprawdę przy kryzysach – wszystkie ręce na pokład. To na pewno niewątpliwy plus przedsiębiorstw społecznych – współodpowiedzialność.
Plany na przyszłość
Niestety aktualnie ciężko przewidzieć przyszłość. Nie wiemy jak długo potrwa stan wyjątkowy związany z COVID-19, który uniemożliwia nam realizację działań. Jednak cały czas pracujemy zdalnie i kiedy tylko będzie to możliwe powrócimy do pracy w terenie ze zdwojoną energią i zapałem.
Krótka rada
Prowadząc przedsiębiorstwo społeczne w formie Spółdzielni Socjalnej pamiętaj o tym, że najważniejsi są ludzie, to dla nich i z nimi pracujemy. Mowa zarówno o pracownikach, jak i klientach oraz kontrahentach.
Jeśli chcesz poznać spółdzielnię jeszcze bliżej, to zapraszam do wysłuchania / przeczytania wywaidu jaki ukazał się na moim drugim blogu już jakiś czas temu (część 1 i część 2).
Jeśłi chcesz, by opis Twojej firmy społecznej pojawił się na blogu, to zapraszam do kontaktu.