Bieżąca działalność przedsiębiorstwa społecznego

Fundacja Przystań w naturze z Kielc jako przykład przedsiębiorstwa społecznego

Kontynuujemy cykl prezentujący przedsiębiorstwa społeczne. Dzisiaj swoimi doświadczeniami podzieli się Edyta Karnas z Fundacji Przystań w naturze z Kielc.

Jak zrodził się pomysł na Wasze przedsiębiorstwo społeczne?

Pomysł na stworzenie w Kielcach wszechstronnej i przyjaznej przestrzeni dla rodzin z małymi dziećmi, w której jej użytkownicy będą mogli wzmacniać swoją więź z naturą, ale i otrzymać wsparcie w trudach rodzicielskiej codzienności kiełkował w głowie Kasi od kiedy w 2014 roku została mamą.

Zaś głęboka potrzeba stworzenia dla dzieci leśnego przedszkola, w którym toczy się spokojne, proste życie w bliskim kontakcie z naturą niczym w wielkiej rodzinie na odległej od cywilizacji wsi pojawiła się u Edyty bardzo spontanicznie, ale za to z taką siłą, której żadne przeciwności losu nie były w stanie powstrzymać.

W 2017r. dzięki przypadkowemu spotkaniu, wbrew zdrowemu rozsądkowi te dwa potencjały połączyły się w jeden i tak właśnie powstał pomysł na stworzenie w Kielcach Fundacji Przystań w Naturze.

Co oferuje firma społeczna i gdzie działa?

Fundacja prowadzi m.in. leśne przedszkole, a dokładniej dwa oddziały, do których uczęszczają obecnie 30 dzieci. Jest to maksimum naszych obecnych możliwości. Warto dodać, że w 2017 roku zaczynałyśmy z grupą liczącą 6 dzieci.

Na liście rezerwowej mamy obecnie 21 dzieci. Ponad połowa z nich gotowa jest dołączyć od nowego roku szkolnego, pozostałe osiągną gotowość przedszkolną w przyszłym roku. Zainteresowanie naszym przedszkolem jest spore, co można wnioskować po wciąż powiększającej się liście rezerwowej.

Każda z grup liczy 15 dzieci, do opieki zatrudniamy dwie nauczycielki wychowania przedszkolnego oraz dwie pomoce nauczyciela. Ponadto współpracujemy z psychologiem, fizjoterapeutą oraz logopedą.

Główny teren naszej działalności stanowi ogrodzona baza terenowa o powierzchni 2000m2 zlokalizowana w niedalekiej odległości od centrum Kielc, a jednocześnie w bezpośrednim sąsiedztwie lasu.

Ponadto dysponujemy lokalem o powierzchni 200m2, który jest w pełni wyposażony i dostosowany do higienicznych i bezpiecznych warunków przebywania dzieci.

A co to jest leśne przedszkole?

Jest to miejsce, w którym dzieci spędzają 80% czasu w ciągu roku bawiąc się i ucząc na świeżym powietrzu bez względu na porę roku. Dzięki temu mają niepowtarzalną szansę zbudowania bliskiej, głębokiej i osobistej relacji z naturą. Relacja ta stanowi podstawę harmonijnego rozwoju dziecka zgodnie z własnym rytmem i tempem.

Wartością kluczową w leśnych przedszkolach jest swobodna zabawa, którą przedkłada się ponad zajęcia dodatkowe oraz zabawy aranżowane przez dorosłych. Podstawa programowa MEN realizowana jest w sposób naturalny jako odpowiedź na ciekawość dzieci.

fot. Przystań w naturze

Zajęcia dodatkowe

Oprócz przedszkola prowadzimy również m.in. zajęcia dla dzieci w wieku 0-3 lata wraz z rodzicami. Zajęcia te mają formę cotygodniowych spotkań, które odbywają się w godzinach popołudniowych. W miesiącach zimowych spotykamy się w lokalu przedszkolnym, natomiast w miesiącach ciepłych w bazie terenowej.

Klub Dwultaka – bo tak nazywają się zajęcia – trwają półtorej godziny i składają się z trzech stałych modułów. Pierwszym elementem zajęć jest swobodna zabawa z użyciem przygotowanych pomocy, jest to czas na zaznajomienie się z przestrzenią, innymi dziećmi, rodziców z innymi rodzicami. W kolejnym etapie dzieci zaproszone są wraz z rodzicami do wspólnej zabawy. W tej części proponowane zajęcia ukierunkowane są na rozwijanie poszczególnych zmysłów: słuchu, dotyku, węchu, wzroku, równowagi. Ostatnia część zajęć to wspólny posiłek, podczas którego dzieci spożywają przekąski przyniesione z domu. Jest to ważny czas sprzyjający nauce dzielenia się, akceptowania odmienności, przyjmowania odmowy.

Klub dwulatka w Przystani w naturze

Jakie działania społeczne i / lub w zakresie reintegracji podejmujecie?

Jednym z ważnych celów naszej fundacji jest integracja społeczności lokalnej. Od początku naszej działalności organizowałyśmy różnego rodzaju pikniki rodzinne na łonie natury.

Jeszcze jako grupa inicjatywna pozyskałyśmy środki w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na organizację Kręgów Leśnych Rodzin. Były to kilkugodzinne spotkania w przyrodzie z udziałem zaproszonego gościa, który pomagał rodzinom budować ich więź z naturą poprzez zabawy, ciekawe fakty przyrodnicze, wspólne spożywanie posiłku przy ognisku.

Organizowałyśmy również pikniki w formie śniadań na trawie, które zawsze cieszyły się dużą popularnością wśród kieleckich rodzin.

Naszym najmłodszym dzieckiem, bo zapoczątkowanym w 2019 roku jest piknik z okazji Międzynarodowego Dnia Błota. Przy współpracy z Miejską Komendą Straży Pożarnej w Kielcach udało nam się wyprodukować bardzo dużo błota, które sprawiło wiele radości nie tylko małym, ale i dużym. W tym roku również planujemy podobną celebrację. Udział we wszystkich wyżej wymienionych wydarzeniach był bezpłatny.

Święto błota w Przystani w naturze
Święto błota w Przystani w naturze, fot. Przystań w naturze

Co się udało, a co nie i jak poradziliście sobie z trudnościami?


Po czasie uświadomiłyśmy sobie, że na etapie sporządzania pierwszego biznes planu przyjęłyśmy zbyt optymistyczne założenia dotyczące naszych możliwości przerobowych. Zakładałyśmy bardzo wiele symultanicznych działań i choć niektóre na pierwszy rzut oka wydawały się tzw. „krótką piłką”, za ich realizacją stała masa pracy (od pomysłu, przez promocję i realizację po ewaluację).

Do tego doszła konieczność przyswojenia masy wiedzy związanej z prowadzeniem organizacji pozarządowej, wydatkowaniem i rozliczaniem dotacji, zatrudnianiem pracowników oraz pełną księgowością.

Niestety w przypadku dwóch ostatnich dziedzin nie miałyśmy praktycznie żadnego wsparcia ze strony biura rachunkowego, więc trudności były tym większe.

Z perspektywy czasu mogę stwierdzić, że gdybyśmy miały teraz zaczynać od początku rozłożyłybyśmy nasze działania bardziej w czasie, z podziałem na etapy uwzględniające strategiczne źródła dochodu i ich rozwój w pierwszej kolejności.

Plany na przyszłość

W nadchodzącym roku szkolnym planujemy uruchomienie leśnej szkoły podstawowej. Taka decyzja podyktowana jest dużym zapotrzebowaniem na powstanie tego typu placówki zgłaszanym przez rodziców dzieci uczęszczających do leśnego przedszkola, a także wnikliwą obserwacją rynku.

W tej chwili, tzn. wiosną 2020 nasze przedszkole osiągnęło założenia, które były planowane dopiero na wiosnę 2021, tzn. uruchomiło i zapełniło drugą grupę przedszkolną – obecnie z naszych usług korzysta 30 dzieci.

Biorąc pod uwagę duże zainteresowanie przedszkolem oraz brak w Kielcach placówki, która mogłaby kontynuować edukację leśną na poziomie szkoły podstawowej, naturalnym staje się pomysł utworzenia szkoły.

Krótka rada

  1. Prowadząc przedsiębiorstwo społeczne w formie fundacji, pamiętaj że kompetentna księgowa / księgowy mająca/y doświadczenie w prowadzeniu organizacji pozarządowych to połowa sukcesu. Na tym nie warto oszczędzać.
  2. Metoda małych kroczków szczególnie w początkowej fazie rozwoju przedsiębiorstwa sprzyja rozwojowi, pozwala skupić się na najważniejszych sprawach i chroni przed szybkim wypaleniem.
  3. Jeżeli uda Ci się uzyskać większą dotację koniecznie załóż sobie do jej obsługi osobny rachunek bankowy. Oszczędzi Ci to ogromną ilość czasu i nerwów.

Jeśli chesz też przedstawić swoją firmę społeczną, to zapraszam do kontaktu.

Jestem rewolwerowcem. Zajmuję się wspieraniem firm społecznych. Mój pojedynek w samo południe to walka z przeszkodami na drodze do sprawnego przedsiębiorstwa społecznego. Zamiast broni używam wiedzy prawnej i narzędzi biznesowych. Jeśli chcesz, to dostarczę Ci odpowiednich umiejętności, a potem staniemy ramię w ramię. Co Ty na to?

Zamów bezpłatną konsultację

i porozmawiaj na temat Twojej indywidualnej sytuacji!

Dwóch mężczyzn w garniturach Przedsiębiorstwa Społecznego pozuje do zdjęcia.

Trzy ostatnie wpisy

Do 10 grudnia trwa konkurs dotacyjny w ramach Programu Nowe FIO na rok 2025. W tym wpisie chcemy przyjrzeć się wybranym szczegółom i warunkom tego

Coraz więcej firm decyduje się na utworzenie fundacji. Tego typu inicjatywy pozwalają przedsiębiorstwom nie tylko na wspieranie wartościowych projektów społecznych, ale także na budowanie pozytywnego

Kiedy już wiesz, że chcesz powołać fundację czy też spółkę z o.o. non profit to w głowie pojawia się kolejne pytanie: czy zrobić to samodzielnie,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jesteś człowiekiem? Podaj wynik działania *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.

Skip to content