Kurs przeznaczony jest dla osób, które prowadzą lub będą prowadzić spółdzielnię socjalną. To szkolenie poprowadzi Cię od podstaw, aż do momentu w którym będziesz potrafił/a:
Więcej info poniżej.
397,00 zł
Zauważyłem, że osoby, które zakładają lub prowadzą społdzielnię socjalną często nie mają wystarczającej wiedzy na temat zasad jej działania i podejmowania decyzji przez jej organy. Czują się przy tym zagubione, tracą czas na szukanie odpowiedzi w internecie, gdzie czasami trudno znaleźć informacje dokładnie odpowiadające danej sytuacji. Popełniają błędy, które zwłaszcza w przypadku konfliktów, różnicy zdań i rozstania z członkami spółdzielni mogą być bardzo kosztowne.
Skąd do wiem? Po pierwsze sam byłem w takiej sytuacji – przez kilka lat prowadziłem spółdzielnię socjalną. Po drugie, od kilkunastu lat pracuję ze spółdzielniami socjalnymi przygotowując je do lustracji lub pracując właśnie jako lustrator.
Jakie są rozwiązania?
Rozwiązaniem może być korzystanie z doradztwa, ale jeśli nie zadamy odpowiedniego pytania, pomoc doradcy może być niewystarczająca. Problem polega na tym, że zwłaszcza na początku możemy nie wiedzieć, o co zapytać. Inna sprawa to kompetencje doradcy – czasami możemy trafić na osobę, która spółdzielczość socjalną zna tylko z teorii.
Inne rozwiązanie to udział w szkoleniu, przy czym w praktyce może się to nie sprawdzić. Przykładowo dwudniowe szkolenie, w którym biorą udział osoby, które zakładają spółdzielnię, fundację i spółkę z o.o. to najczęściej nieporozumienie. Za dużo szczegółów, a za mało czasu. A do tego jeszcze na koniec można się pogubić w tym, co dotyczy spółdzielni, a co innych form prawnych. Inna sprawa, że z wiedzą osób, które takie szkolenia prowadzą też bywa różnie.
Właśnie dlatego powstał ten kurs, który poprowadzi Cię od podstaw do wiedzy, umiejętności i narzędzi niezbędnych przy prowadzeniu spółdzielni socjalnej. Sam/a decydujesz kiedy i jak zdobywasz nową wiedzę. Otrzymujesz tylko to, co może Ci pomóc w spółdzielni socjalnej.
Kurs on-line to szereg lekcji wideo, quizów i dodatkowych materiałów. Kurs pozwala na samodzielne zdobywanie wiedzy i umiejętności przy wsparciu trenera.
Większość nagrań wideo zawiera oprócz treści merytorycznych różne sytuacje problemowe wraz z wyjaśnieniem, co pozwali Ci jeszcze lepiej zrozumieć prezentowany materiał. Czasami pod lekcją są też mikrozadania – układanki, proste sytuacje prawda / fałsz. Każdy moduł kończy się quizem podsumowującym. Wszystko to pozwali Ci zweryfikować w praktyce wiedzę i umiejętności, które właśnie zdobyłeś/aś.
Kurs został zaprojektowany z myślą o członkach zarządu spółdzielni socjalnej oraz osobach, które chcą się przygotować do tej roli. Większość treści będzie również wartościowa dla członków spółdzielni.
Szkolenie poprowadzi Cię od podstawowej do zaawansowanej wiedzy, a wzory i przykłady dokumentów udostępnione pod niektórymi lekcjami będą znaczną pomocą w opracowaniu własnej dokumentacji wewnętrznej.
Kurs będzie również bardzo przydatny dla osób, które pracują w instytucjach i podmiotach wspierających spółdzielnie socjalne (np. w ośrodkach wsparcia ekonomii społecznej, powiatowych urzędach pracy czy ośrodkach pomocy społecznej).
Kurs doprowadzi Cię do momentu, w którym:
będziesz wiedział/a m.in.: | będziesz potrafił/a m.in.: | ||
|
|
||
|
|
||
|
|
||
|
|
||
|
|
Po zakupie otrzymasz od razu dostęp do platformy szkoleniowej (sprawdź po chwili maila), w której znajdziesz wszystkie materiały podzielone na 6 modułów i kilkadziesiąt lekcji. Średnia długość jednej lekcji to ok. 8-10 minut.
Na pierwszym ekranie będzie szczegółowa instrukcja (w skrócie: oglądasz wideo, rozwiązujesz quizy, wykonujesz inne aktywności, czytasz dodatkowe materiały, w razie potrzeby komentujesz daną lekcję).
Zaletą kursu on-line jest to, że możesz się z nim uczyć w dowolnym miejscu i czasie. Kurs działa także na urządzeniach mobilnych, więc możesz owocnie wykorzystać np. czas oczekiwania na wizytę u lekarza.
Pełną strukturę kursu znajdziesz w tym pliku [KLIKNIJ BY ZOBACZYĆ]. W podanym pliku znajdziesz również dokładny czas nagrań poszczególnych lekcji.
Szacowany czas potrzebny na przejście kursu to 16 h szkoleniowych. Kurs odpowiada więc intensywnemu dwudniowemu szkoleniu na sali szkoleniowej.
Poza tym w ramach niektórych lekcji udostępniam dodatkowe pliki, które są rozwinięciem treści prezentowanych w nagraniu wideo lub będą przydatne w ramach dokumentacji wewnętrznej. Pełną listę plików znajdziesz tutaj [kliknij by zobaczyć].
Jasne 🙂
Abyś wiedział/a jak to mniej więcej wygląda udostępniam Ci dwa przykładowe nagrania wideo, które są elementem dwóch wybranych lekcji.
Moduł I, lekcja 4: Co to jest spółdzielnia socjalna? cz. 2
Moduł III, lekcja 11: Zakaz konkurencji
Udostępniam również przykład minizadania, w którym chodzi o ułożenie w odpowiedniej kolejności czynności składających się na przyjęcie w poczet członków nowej osoby. Po ułożeniu poszczególnych elementów możesz zweryfikować poprawność klikając przycisk na dole z prawej strony.
Oczywiście. Formuła on-line jest tylko sposobem na zdobycie wiedzy i umiejętności. Tak samo jak szkolenie stacjonarne. I tak samo jak szkolenie stacjonarne taki kurs może być przygotowany bardzo dobrze lub tak sobie.
Z mojej strony staram się robić wszystko, by był to sposób nauki, który nie tylko daje dużo potrzebnej wiedzy merytorycznej, ale przede wszystkim pozwoli wykorzystać tę wiedzę w praktyce. Całość zaplanowana jest w taki sposób, by była atrakcyjna i ciekawa dla kursanta. Przykładowo stosuję:
Jasne, tutaj przygotowaliśmy specjalne nagranie.
Tak, przy czym rodzaj wystawionego zaświadczenia będzie zależał od Twojej aktywności w ramach kursu. Za każdy rodzaj aktywności w kursie (obejrzenie lekcji wideo, zrobienie quizu i minizadania) otrzymujesz punkty. Liczba punktów, które zbierzesz przekłada się na dokument, jaki możemy wystawić w związku z Twoim udziałem w kursie:
• 50% punktów = zaświadczenie o udziale w kursie,
• 85% punktów = zaświadczenie o ukończeniu kursu,
• 95% punktów = zaświadczenie o ukończeniu kursu i uzyskaniu tytułu specjalisty w zakresie spółdzielni socjalnej.
Jeśli zastanawiasz się nad założeniem przedsiębiorstwa społecznego, a jeszcze nie wiesz, jaką formę prawną wybrać, to polecam w pierwszej kolejności kurs “Przedsiębiorstwo społeczne dla niewtajemniczonych”. Kurs dot. spółdzielni socjalnej przeznaczony jest dla osób, które zdecydowały się już na prowadzenie firmy społecznej w tej formie prawnej.
To szkolenie nie będzie również dla Ciebie, jeśli od wielu lat prowadzisz spółdzielnię, czujesz się pewnie w różnych uwarunkowaniach prawnych spółdzielczości socjalnej, masz poprawnie opracowaną dokumentację wewnętrzną, co potwierdziła np. lustracja.
Cała koncepcja kursu, nagrania i treści merytoryczne zostały przygotowane przez Waldemara Żbika, który:
Jeśli tworzysz spółdzielnię socjalną dotowaną przez Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej, to dowiedz się w OWES, czy ma on możliwość sfinansowania dla Ciebie kosztów tego szkolenia.
Nad kursem pracowaliśmy w 2021 r., przy czym kilkanaście lekcji zostało zaktualizowanych w grudniu 2023 r. Na styczeń 2024 r. kurs zawiera aktualne treści. Jeśli zmienią się kluczowe uwarunkowania planujemy zamieszczać stosowne komentarze pod lekcją lub dogrywać kolejne lekcje.
Jeśli Twoja spółdzielnia korzysta ze wsparcia Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej lub powołujesz spółdzielnię w ramach wsparcia OWES, to zorientuj się w swoim OWESie, czy jest możliwość pokrycia za Ciebie kosztów tego kursu. Kilka OWESów korzysta już z takiej formy współpracy.
Najważniejsze korzyści dla OWES:
Warunkiem ukończenia kursu jest przejście wszystkich lekcji oraz pozytywne ukończenie quizów (zdobycie minimalnej liczby punktów). Dodatkowym zadaniem uczestnika jest ułożenie cytatu z wyrazów rozrzuconych po różnych nagraniach w kursie. Całość potwierdza tym samym udział w szkoleniu i zdobycie wiedzy.
W razie zainteresowania, proszę o kontakt. Ustalimy szczegóły.
9 opinii dla Kurs on-line: Spółdzielnia socjalna bez tajemnic
Ola –
Dziękuję za obfity w wiadomości i sposoby sprawdzania wiedzy kurs. Wiele z niego się nauczyłam.Wiem też nad jakimi treściami muszę jeszcze popracować.
Ola –
Dziękuję za obfity w wiadomości i sposoby sprawdzania wiedzy kurs. Wiele z niego się nauczyłam.Wiem też nad jakimi treściami muszę jeszcze popracować.
Anna Gaik, prezeska Sp. S. “Czarny Bez” –
Kurs “Spółdzielnia socjalna bez tajemnic” to dla mnie najważniejsze kompendium wiedzy, z którego korzystam na co dzień.
Wielokrotnie wracam do obejrzanych materiałów, żeby upewnić się co do zasad i przepisów spółdzielczych.
Aleksandra Borkowska – Frołowicz – Grupa Alivio Spn.S –
Chciałabym bardzo podziękować za możliwość skorzystania z tak niesamowitego kursu. Słowo niesamowity zostało użyte przeze mnie nieprzypadkowo…ponieważ nie sadziłam, że można w tak usystematyzowany i przede wszystkim miły i dostępny sposób przekazać tak obszerną i trudną wiedzę.
Jestem osobą, która jest członkiem spółdzielni socjalnej, jestem w zarządzie od stycznia 2020 r. i gdybym to wszystko wiedziała na początku mojej drogi to bardzooooo ułatwiłoby mi i członkom spółdzielni życie.
Niestety szkolenia z OWES okazały się niewystarczające. Dopiero kontakt z Wami podczas webinarów i Pana książki, a teraz ten kurs dały mi poczucie bezpieczeństwa.
Będę nalegała, żeby to szkolenie zostało włączone w procedury tworzenia spółdzielni socjalnych z OWES. Jak zauważyliśmy w naszym regionie jest to ogromny problem.
Monika Zaucha –
Ten kurs to wręcz niezbędne narzędzie do poznania od podstaw i uzupełnienia wiedzy na temat spółdzielni socjalnych. Struktura jest bardzo przystępna, a same lekcje poprowadzone w ciekawy, niekiedy nawet humorystyczny sposób.
Wiadomości zawarte w lekcjach uzupełniono o dodatkowe materiały w postaci wzorów dokumentów, odnośników do artykułów czy innych dodatków.
Możliwość zadawania pytań i interakcja z Prowadzącym to również duży atut. Ciągłe weryfikowanie nabytej wiedzy za pomocą quizów też jest przydatnym elementem kursu, bo możemy zorientować się czy iść dalej, czy jednak powtórzyć jeszcze jakieś wątki.
Kurs jako całość (nagrania, dodatkowe pliki, artykuły, czy inne bonusy od Prowadzącego) oceniam bardzo pozytywnie i polecam każdemu, kto jest zainteresowany tematyką spółdzielczości socjalnej, zarówno dla chcących założyć spółdzielnię jak i pracowników instytucji związanych z ekonomią społeczną. Produkt zdecydowanie wart swojej ceny.
Konrad Jóźwik –
Kurs oceniam bardzo dobrze. Wiele przydatnych rzeczy, które podane są w łatwo przyswajalnej formie (wideo z wyjaśnieniem przepisów prawa i analizą przypadków). Dzięki temu podjąłem świadomą decyzję o dalszym zaangażowaniu w spółdzielnię.
Piotr Smolaga – Prezes Spółdzielnia Socjalna Ochota –
Lekcje w kursie są bardzo pomocne. W jednym miejscu mam wszystkie potrzebne informacje, do których mogę wrócić. Daje mi to większe poczucie bezpieczeństwa.
Na pewno będę korzystał z dołączonych wzorów i przykładów dokumentów. Dzięki temu mam więcej czasu, by skupić się na biznesie, a nie szukać informacji w Internecie, czy siedzieć z nosem w ustawie.
Katarzyna Kolanowska –
Jestem po wielkim wrażeniem ogromu i jakości pracy, którą Pan wykonał nad kursem. Szczerze gratuluję.
Formuła wykładów, przełamywanych case’ami, dodatkowe materiały, powtórzenia, quizy – oprócz wartościowej w sposób oczywisty warstwy merytorycznej, doceniamy także aspekt dydaktyczny.
Daniel Nowak –
Kurs bardzo ciekawy. Mocną stroną kursu jest rzeczowe przedstawienie wszelkich aspektów na temat spółdzielni socjalnej. Fajną sprawą są sytuacje prawda/fałsz czy układanki pod niektórymi lekcjami (których mogłoby by być więcej – układanek oczywiście 🙂 ).
Jako, że już pracuje w spółdzielni socjalnej, to kurs ten był pewnym ugruntowaniem wiedzy i wyłapałaniem pewnych drobnych rzeczy, które czasem umykają w spółdzielni.
Bardzo ciekawą wiedzą były dla mnie niektóre z bonusowych nagrań w module VI, np. o klauzulach społecznych czy udogodnieniach dla spółdzielni socjalnych.