Co nowego słychać w przedsiębiorczości społecznej?

TCF HUB Centrum Sportu i Integracji non profit sp. z o.o.

Tym artykułem chcielibyśmy wspólnie z Waldkiem zaprosić Was do prezentowania swoich przedsiębiorstw społecznych. Chcielibyśmy, by Wasze artykuły opisywały:

  1. Jak zrodził się pomysł na Wasze przedsiębiorstwo społeczne?
  2. Co oferuje i gdzie działa?
  3. Jakie działania społeczne i / lub w zakresie reintegracji podejmujecie?
  4. Co się udało, a co nie i jak poradziliście sobie z trudnościami?
  5. Plany na przyszłość.

Pomysł

Pomysłodawcą TCF HUB Centrum Sportu i Integracji jest Tomek Żybula, na co dzień właściciel i zarządzający kilkoma przedsiębiorstwami oraz Regionalny Przedstawiciel Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej. W 2017 roku Tomasz Żybula postanowił stworzyć UKR-Centrum – miejsce spotkań i integracji Ukraińców z Polakami. Pomysł nieszczególnie się sprawdził, ale przyciągnął trójkę osób, która dołączyła do niego.

Pierwszą z nich był Andrzej Siejko – wykładowca akademicki, trener Polskiej Kadry Osób Niepełnosprawnych w Bilardzie, tłumacz języka migowego, sędzia Polskiego Związku Bilarda Stołowego. Drugą z nich był Marcin Krasnodębski – zarządzający niegdyś Klubem Bilardowym Square. Ostatnią z osób, która dołączyła do Tomka Żybuli był Piotr Bilardoholik Cepil – trener i sędzia Polskiego Związku Bilarda.

Skoro w grupie jest były manager klubu bilardowego, dwóch sędziów i trenerów bilarda, z czego jeden trenujący kadrę narodową osób niepełnosprawnych, pomysł na przedsiębiorstwo społeczne wydawał się oczywisty – klub bilardowy zatrudniający bezrobotnych i osoby niepełnosprawne.

Oferta

TCF HUB Centrum Sportu i Integracji Non Profit Sp. z o.o. została założona w kwietniu 2018 r. TCF HUB prowadzi pub w Krakowie przy al. 29 Listopada 94. TCF posiada 9 stołów bilardowych, 6 stanowisk do gry w darta, 8 stołów do gry w piłkarzyki i 4 stoły do tenisa.  Ponadto TCF HUB posiada także sale kinową, w której można oglądnąć mecz lub poprowadzić szkolenie i salkę zwaną biblioteczką, w której można znaleźć książki w różnych językach. Każde z tych miejsc świetnie się nadaje, by fajnie spędzić czas popijając coś przy tym. Film prezentujący TCF HUB możecie znaleźć tu

Poker w przedsiębiorstwie społecznym

Ostatnio TCF HUB stał się także miejscem gry pokerzystów. Organizatorem jest jednak firma zewnętrzna posiadająca odpowiednią koncesję, wynajmująca jedno z pomieszczeń TCF HUB dwa razy w tygodniu.

Wielokulturowość

Wielokulturowość stanowi ważne słowo w TCF HUB. Tu mieści się Centrum Kultury Mongolii. Tu także realizowany jest projekt INTERREG, którego celem jest wypracowanie modelu pomocy migrantom ekonomicznym. Przedsiębiorstwo społeczne jest właścicielem oryginalnej mongolskiej jurty, która stoi tuż obok klubu. To jedna z dwóch jurt w Krakowie w ogóle. Jurta to nieszablonowe miejsce, w którym można zorganizować imprezę lub event. Organizacja eventów w TCF HUB to drugi rodzaj usług oferowanych przez przedsiębiorstwo społeczne.

Klienci w stowarzyszeniach

TCF HUB organizuje regularnie turnieje sportowe. Współorganizatorami tych turniejów są… klienci przedsiębiorstwa społecznego zrzeszeni w dwóch stowarzyszeniach. Pierwszym z nich jest Krakowski Klub Piłki Stołowej zrzeszających graczy piłki stołowej zwanej potocznie „piłkarzykami”.

Drugim stowarzyszeniem współpracującym z przedsiębiorstwem społecznym jest Stowarzyszenie TCF HUB, które zrzesza graczy w bilard. Stowarzyszenie prowadzi rozgrywki ligowe w bilard dla członków stowarzyszenia. Rozgrywki odbywają się oczywiście w klubie bilardowym prowadzonym przez przedsiębiorstwo społeczne. Od stycznia stowarzyszenie w porozumieniu z przedsiębiorstwem społecznym rozpoczęło rozgrywki ligowe dla seniorów.

Seniorzy

Przez wiele miesięcy życie w pubie zaczynało się od 15-tej. Z biznesowego punktu widzenia przedpołudnie było czasem niewykorzystanym. Rozwiązaniem tego problemu okazało się stworzenie oferty dla seniorów. Pomysłowi przyklasnęła Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. polityki senioralnej pani Anna Okońska-Walkowicz i wspólnie z Miastem Kraków TCF HUB zorganizowało pierwszy turniej w bilard dla Seniorów. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę. Obecnie każdego dnia w godzinach przedpołudniowych TCF HUB jest miejscem spotkań około trzydziestu seniorów.

Klub sportowy prowadzony przez PRZEDSIĘBIORSTWO społeczne

W godzinach przedpołudniowych można także spotkać w TCF HUB zawodników I ligi bilarda, ponieważ TCF HUB jest także klubem sportowym, który ma swoich zawodników i akademię, w której szkoli młodzież i przyszłych zawodników bilarda.

Dziś, kiedy piszę ten artykuł zawodnicy klubu sportowego TCF HUB przegrali baraż o prawo do gry w Bilardowej Ekstraklasie. Mimo to i tak TCF HUB jest pierwszym w historii krakowskiego sportu bilardowego klubem, który wprowadził drużynę do I ligi. Żaden krakowski klub nie grał jeszcze na takim poziomie rozgrywek ligowych.

Mistrz Europy Juniorów Młodszych

Sukcesy ma także Akademia Bilardowa prowadzona przez TCF HUB. Zawodnikiem Akademii jest między innymi Szymon Kural, który zdobył w 2019 roku dwa złote medale, jeden srebrny i jeden brązowy oraz tytuł najlepszego zawodnika Mistrzostw Europy Juniorów Młodszych w holenderskim Veldhoven. Jego trenerem jest Andrzej Siejko, współzałożyciel przedsiębiorstwa społecznego.

Sukcesy TCF HUB

TCF HUB powstał dzięki dotacji z MOWES. Dziś dzięki dobremu zarządzaniu osiąga świetne wyniki finansowe i stale się rozwija. Śmiało można o TCF HUB napisać, że warunki do gry w bilard są jednymi z lepszych w Polsce. Nie tylko z powodu, jakości stołów, kijów do gry czy bil. Dopracowane są także takie detale jak oświetlenie stołu, klimatyzacja oraz kamery umożliwiające transmisje rozgrywek w internecie za pośrednictwem facebooka lub serwisu Youtube.

Wspomniałem wcześniej, że wielokulturowość jest ważnym słowem w TCF HUB. Między innymi dlatego wspólnie z Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie oraz Małopolskim Urzędem Wojewódzkim TCF HUB realizuje projekt w ramach inicjatywy INTERREG, którego celem jest wypracowanie modelu CSHUBu – miejsca, które pomagać będzie migrantom ekonomicznym w integracji w nowym kraju i późniejsze włączenie wypracowanych rozwiązań do polityki migracyjnej. Oprócz wspomnianych partnerów w realizację projektu włączone jest 9 instytucji z Chorwacji, Niemiec, Włoch i Austrii. Więcej informacji na temat projektu można znaleźć tu

Nie od razu Kraków zbudowano

Obecnie przedsiębiorstwo społeczne zatrudnia 6 osób. Wiele osób współpracuje na zasadzie umowy zlecenia. Wszystko wskazuje na to, że w roku 2020 przychody TCF HUB znacząco przekroczą milion złotych.

Pierwotny pomysł zakładał, że TCF HUB będzie miejscem reintegracji osób niepełnosprawnych z zaburzeniami słuchu i bezrobotnych. Założyciele sądzili, że TCF HUB specjalizować się będzie w pomocy tej konkretnej grupie. Życie pokazało, że TCF HUB stał się miejscem reintegracji osób bezrobotnych, w tym cudzoziemców i niepełnosprawnych, przy czym ta niepełnosprawność nie musi być spowodowana zaburzeniami słuchu.

Innym problemem, z którym musiało sobie przedsiębiorstwo poradzić była organizacja baru. Rozwiązaniem, które bardzo usprawniło pracę była zmiana sposobu sprzedaży związana z wprowadzeniem komputera i programem zarządzającym sprzedażą.

Reintegracja społeczna i zawodowa

Osoby zatrudnione w TCF HUB mają możliwość zdobywania nowych kwalifikacji i doświadczenia. TCF HUB jest przedsiębiorstwem młodym i wiele sytuacji zdarza się u nas nierzadko po raz pierwszy. Każda z nich wzbogaca wszystkich o nowe doświadczenia. Pracownicy TCF HUB mają możliwość korzystania z kursów i szkoleń. Jednym z nich był kurs trenerski dla pracowników TCF HUB poprzedzający szkolenie, które później mieli poprowadzić dla pracowników Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego pracujących, na co dzień z cudzoziemcami.

Raz na tydzień w poniedziałek pracownicy TCF HUB i zaprzyjaźnione z nimi osoby rozgrywają mecze siatkówki w Biznes Lidze. Biznes Liga to rozgrywki ligowe dla pracowników przedsiębiorstw występujących pod szyldem firmy, w której pracują. Dwa razy w tygodniu pracownicy TCF HUB mają możliwość nauki języka angielskiego pod okiem native speaker’a.

Plany na przyszłość

Mamy nadzieję, że od marca 2020 we współpracy ze Stowarzyszeniem TCF HUB rozpocznie działalność Centrum Aktywności Seniora – miejsce, przez które przewinie się 75 seniorów, którzy będą mogli zagrać w bilard, darta, piłkarzyki, brydża i szachy. Oferta dla seniorów zakłada także popularyzowanie wśród seniorów działalności społecznej, jako możliwości realizowania siebie.

Chcemy zacząć organizować śniadania przedsiębiorców społecznych tak byśmy mieli okazje poznać się opowiedzieć o swojej działalności i tworzyć warunki do wzajemnego wspierania się w rozwiązywaniu codziennych problemów.

Chcemy wprowadzić do naszej oferty wizyty studyjne, by prezentować jak może działać przedsiębiorstwo społeczne na naszym przykładzie.

Ostatnio pojawił się pomysł, by otworzyć kolejny pub skoro ten przy al. 29 Listopada cieszy się taką popularnością. Podczas rozważań na temat kolejnego pubu pojawił się pomysł na tworzenie takich klubów w formie franczyzy społecznej…

Kolej na Was

Jeszcze raz w imieniu swoim i Waldka zapraszamy do opisania Waszego przedsiębiorstwa społecznego. Tak jak wspomniałem na początku chcielibyśmy, by Wasze artykuły w szczególności opisywały:

  1. Jak zrodził się pomysł na Wasze przedsiębiorstwo społeczne?
  2. Co oferuje i gdzie działa?
  3. Jakie działania społeczne i / lub w zakresie reintegracji podejmujecie?
  4. Co się udało, a co nie i jak poradziliście sobie z trudnościami?
  5. Plany na przyszłość.

Szczególnie zachęcamy do wzbogacenia artykułu zdjęciami i filmikami. Inną formą zaprezentowania Waszego przedsiębiorstwa społecznego może być wywiad z Wami. Oczywiście gwarantujemy autoryzację. Chętnych zapraszamy do kontaktu z nami w dowolny sposób: Messenger, sms, telefon, mail. Każdy sposób będzie dobry.

Zamów bezpłatną konsultację

i porozmawiaj na temat Twojej indywidualnej sytuacji!

Dwóch mężczyzn w garniturach Przedsiębiorstwa Społecznego pozuje do zdjęcia.

Trzy ostatnie wpisy

Do 10 grudnia trwa konkurs dotacyjny w ramach Programu Nowe FIO na rok 2025. W tym wpisie chcemy przyjrzeć się wybranym szczegółom i warunkom tego

Coraz więcej firm decyduje się na utworzenie fundacji. Tego typu inicjatywy pozwalają przedsiębiorstwom nie tylko na wspieranie wartościowych projektów społecznych, ale także na budowanie pozytywnego

Kiedy już wiesz, że chcesz powołać fundację czy też spółkę z o.o. non profit to w głowie pojawia się kolejne pytanie: czy zrobić to samodzielnie,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jesteś człowiekiem? Podaj wynik działania *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.

Skip to content