Kontakt do nas

Jak zacząć i założyć przedsiębiorstwo społeczne?

Fundacja czy spółka z o.o. non profit. Co wybrać?

Dzisiaj porównamy fundację ze spółką z o.o. non profit. Poszukamy podobieństw i różnic oraz zdefiniujemy pytania, które warto sobie zadać dążąc do podjęcia decyzji, jaka forma prawna będzie dla nas lepiej dopasowana: fundacja, czy spółka z o.o. non profit.

Wideo dla osób, które wolą oglądać

 

Istota działania fundacji i spółki non profit

W tym temacie odsyłam do wcześniejszych wpisów na blogu:

Fundacja vs. spółka z o.o. non profit – podobieństwa.

Przyjrzymy się teraz podobieństwom między fundacją i spółką non profit.

Założenie wymaga wizyty u notariusza i wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym

Zarówno zakładając fundację, jak i spółkę z o.o. musimy udać się do notariusza. Po tej wizycie konieczna będzie rejestracja w Krajowym Rejestrze Sądowym, przy czym:

  • fundacja wpisywana jest do Rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, a jeśli prowadzi działalność gospodarczą, to dodatkowo do Rejestru przedsiębiorców,
  • spółka z o.o. wpisywana jest zawsze do Rejestru Przedsiębiorców.

Z rejestracją w Krajowym Rejestrze Sądowym związana jest kolejna cecha wspólna.

Jeżeli zastanawiasz się, czy fundacja to coś dla Ciebie, to zapraszamy na webinar poświęcony tej tematyce, który odbędzie się 09.05.2024 o godz. 9:00. Zapisu można dokonać tutaj.

Osobowość prawna i ograniczona odpowiedzialność założycieli

Zarówno fundacja, jak i spółka z o.o. non profit mają osobowość prawną (występują w obrocie jako niezależne podmioty). Mają też wspólne obowiązki, jak np.:

  • zgłaszanie zmian w Krajowym Rejestrze Sądowym,
  • prowadzenie księgowości, najczęściej pełnej w oparciu o księgi rachunkowe,
  • zgłaszanie do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych.

Generalnie założyciele (poza pewnymi wyjątkami) ryzykują wniesionymi na początku środkami, przy czym będą tutaj też pewne różnice:

  • wspólnicy w spółce z o.o. wnoszą do spółki wkłady w zamian za udziały, potem mogą te udziały sprzedaż i odzyskać swój wkład,
  • fundatorzy wnoszą kapitał założycielski i w zasadzie nie mają możliwości jego odzyskania.

Wysoki poziom sterowalności fundacji i spółki = niski poziom demokracji

Ze swojej istoty nie są to raczej instytucje demokratyczne.

W fundacji wszystko zależy od tego, jak opiszemy role poszczególnych osób w statucie. Możliwe jest np. rozwiązanie, w którym fundator będzie dożywotnio prezesem bez prawa odwołania go. Możemy też jednak przewidzieć statutowy organ (np. radę fundacji), który w sposób stały zapewni dużą słyszalność głosu pracowników.

Z kolei w przypadku spółki, najczęściej wszystko zależy od tego, kto ile wniósł kapitału oraz od szczegółów określonych w umowie spółki. Teoretycznie można tam wpisać, że każdy ze wspólników ma jeden głos, ale w praktyce takie rozwiązanie raczej nie jest stosowane.

Istotny jest kapitał

Zarówno w przypadku fundacji, jak i spółki z o.o. non profit przepisy prawa określają minimalną wartość kapitału do założenia tych podmiotów. W przypadku spółki z o.o. jest 5 tys. zł, a w przypadku fundacji z działalnością gospodarczą będzie to 2 tys. zł.

Możliwość prowadzenia działalności pożytku publicznego

Zarówno fundacja, jak i spółka mają możliwość prowadzenia działań w zakresie pożytku publicznego. Więcej w tym temacie w poniższym wpisie:

Czy warto prowadzić działalność pożytku publicznego w firmie społecznej?

Warto przy tym zwrócić uwagę, że o ile fundacja jest tutaj podmiotem oczywistym, o tyle spółka z o.o. non profit już niekoniecznie. Ubieganie się o dotacje przez spółkę z o.o. non profit o dotacje na działania pożytku publicznego może budzić zdziwienie. Ma to znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy ubiegamy się o dotacje z jednostek samorządu terytorialnego. Pisaliśmy już o tym tutaj.

Fundacja vs. spółka z o.o. non profit – różnice

Przejdźmy teraz do różnic między fundacją, a spółką z o.o. non profit

Relacje między działalnością gospodarczą, a statutową

W fundacji działalność gospodarcza nie może mieć charakteru dominującego (pomijam tutaj kwestie przedsiębiorstwa społecznego, gdzie moim zdaniem nie jest to już takie oczywiste). Natomiast w przypadku
spółki najczęściej najważniejszą działalnością jest właśnie działalność gospodarcza.

Postrzeganie w obrocie

Fundacja jest postrzegana jako podmiot społeczny, a spółka jako podmiot komercyjny. Dla części (jeśli nie większości osób) dopisek non profit nie będzie do końca jasny, a też w przypadku spółki non profit
nie mamy przecież obowiązku posługiwania się tym oznaczeniem.

Zwolnienie z podatku dochodowego

W tym zakresie szersze możliwości ma fundacja.

Dochód fundacji, który jest przeznaczony na cele statutowe pokrywające się z celami, o których mówi ustawa o podatku dochodowym od osób
prawnych zwolniony jest z podatku dochodowego (art. 17 ust. 1 pkt. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

W tej grupie celów znajduje się np.: działalność naukowa, naukowo-techniczna, oświatowa, kulturalna, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów oraz kultu religijnego.

W przypadku spółki z o.o. nie mamy takiego zwolnienia. Spółka z o.o. non profit będzie zwolniona z podatku CIT, gdy:

  • zostanie założona przez stowarzyszenie lub stowarzyszenia i przekaże swój dochód na cele statutowe stowarzyszenia, pod warunkiem, że te cele pokrywają się z celami wymienionymi w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych (art. 17 ust. 1 pkt. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych); cele te wymienione są powyżej,
  • będzie posiadała status organizacji pożytku publicznego i dochód przeznaczy na cele pożytku publicznego (art. 17 ust. 1 pkt. 6c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych) – status ten można uzyskać po dwóch latach prowadzenia działalności pożytku publicznego.

Więcej informacji nt. statusu organizacji pożytku publicznego znajdziesz w poniższym nagraniu.

 

 

W kontekście zwolnienia z podatku CIT w spółce z o.o. warto też wspomnieć o tzw. estońskim CIT. Rozwiązanie to począwszy od 1 stycznia 2022 r. jest bardziej atrakcyjne i dla niektórych spółek może być też ciekawym rozwiązaniem.

Jeśli to rozwiązanie Cię interesuje daj znać, to przyjrzymy mu się bliżej.

Elastyczność w działaniu i budowaniu struktury

Moim zdaniem, pod kątem budowania struktury wewnętrznej i sposobu działania, bardziej elastycznym rozwiązaniem jest fundacja. Fundator sam decyduje, w jaki sposób poukłada klocki składające się na strukturę i sposób działania fundacji.

W przypadku spółki z o.o. wiele rzeczy jest dokładniej określonych w przepisach prawa – w kodeksie spółek handlowych.

Możliwość skorzystania z różnych zniżek dla podmiotów non profit

Spółka z o.o. ma w tym zakresie mniejsze możliwości. Przykładowo fundacja może skorzystać z programu Google ad Grants oraz ze zniżek z programu canva.com. Spółka z o.o. non profit takich możliwości nie ma.

Większa odpowiedzialność członków zarządu spółki z o.o. non profit

Tutaj warte uwagi są dwa aspekty:

  • członkowie zarządu spółki z o.o. z punktu widzenia przepisów prawa wykonują swoją funkcję zawodowo, więc wymagany jest wobec nich wyższy wzorzec staranności, niż w przypadku fundacji,
  • w niektórych przypadkach członkowie zarządu spółki z o.o. będą ponosić odpowiedzialność prywatnym majątkiem za zobowiązania podmiotu.

Krótko mówiąc, z punktu widzenia odpowiedzialności członków zarządu bezpieczniejszym rozwiązaniem jest fundacja. Członkowie zarządu fundacji będą zwykle ponosić mniejszą odpowiedzialność.

Temat odpowiedzialności był przez nas poruszany również w dwóch innych wpisach dot. odpowiedzialności za:

Pytania, które warto sobie zadać, gdy dokonujesz wyboru między fundacją, a spółką z o.o. non profit.

Patrząc na różnice, o których pisaliśmy wyżej można zdefiniować pytania, które będą pomocne przy decyzji fundacja czy spółka z o.o. non profit:

  • Która działalność ma mieć charakter dominujący? Społeczna, czy gospodarcza?
  • Jak chcemy być postrzegani w obrocie? Jako podmiot społeczny, czy komercyjny?
  • Czy zależy Ci na szerokim korzystaniu ze zwolnienia z podatku dochodowego?
  • Czy ważna będzie dla Ciebie duża elastyczność działania?
  • Czy zależy Ci na szerokim korzystaniu ze zniżek w ramach programów kierowanych do podmiotów non profit?
  • Czy chcesz ograniczyć ryzyko członków zarządu?

To tyle nt. porównania fundacji i spółki z o.o. non profit. Jeśli masz jakieś pytania w tym temacie, lub chcesz podzielić się swoimi spostrzeżeniami, zachęcam do komentowania wpisu poniżej.

Jestem rewolwerowcem. Zajmuję się wspieraniem firm społecznych. Mój pojedynek w samo południe to walka z przeszkodami na drodze do sprawnego przedsiębiorstwa społecznego. Zamiast broni używam wiedzy prawnej i narzędzi biznesowych. Jeśli chcesz, to dostarczę Ci odpowiednich umiejętności, a potem staniemy ramię w ramię. Co Ty na to?

Zamów bezpłatną konsultację

i porozmawiaj na temat Twojej indywidualnej sytuacji!

Dwóch mężczyzn w garniturach Przedsiębiorstwa Społecznego pozuje do zdjęcia.

Podobne wpisy

W dzisiejszym wpisie chcemy przybliżyć Wam temat strategii. Posłużymy się przykładem pewnego stowarzyszenia. Zdarza się, że bardzo często mamy zaburzony obraz tego czym owa strategia

W dzisiejszym wpisie pragniemy przybliżyć tematykę Programu Nowe Fio, który stanowi kluczowe wsparcie dla inicjatyw obywatelskich w Polsce. Porozmawiamy na temat doświadczeń i praktycznych wskazówek

W tym wpisie chcielibyśmy podzielić się z Wami naszym doświadczeniem w planowaniu rozwoju spółki w oparciu o wsparcie w ramach KPO. Przy tej okazji chcemy

Skip to content